Dilema pracující matky

30.03.2016 19:04

 

Je jeden z těch krásných prvních jarních dní.

Já se po celém dni ve školce a hodince volna loučím s manželem a dcerkou a vracím se do práce. Řeším v sobě dilema, zda by nebylo lepší být na mateřské dovolené a věnovat se dceři, domácnosti a manželovi. Úvaha, která ve mě střídavě oblačno probíhá už tři roky - tolik je dceři. Takže na nějakou mateřskou dovolenou je vlastně dávno pozdě.

První moje "dítě" je naše firma. Byla tady čtyři roky před mojí dcerou.

Po narození dcery jsem nepracovala celých 14 dní. A pak po lehoučku jsem pokračovala v administrativě a v jejích devíti měsících jsem se začala střídat s manželem v péči o děti ve školce a jezdit do Prahy coby asistentka mezinárodních Montessori výcviků. V roce a půl jsme pro dcerku založili jesličky se skvělou učitelkou. Člověkem, který zachraňuje moje svědomí, protože vím, že je skvělá, a moje dcera tak měla tři dny v týdnu tu nejlepší možnou péči.

Jsem totiž ambiciózní. Čím dál méně, ale jsem. Mám sice záchvěvy, kdy toužím zůstat doma a starat se pouze o své dítě namísto padesáti plus. Ale na druhou stranu vím, že bych to nevydržela moc dlouho. O Montessori toho vím příliš na to, abych to nerealizovala pro více dětí. Vlastně je to spíš tak, že vím příliš mnoho na to, abych si dokázala v klidu sedět na rukou. (Montessori je jako droga! ;o))

Když přemýšlím nad tím, proč trávím další večer v práci, přeju si mít dvakrát více času, abych stihla všechno, co chci: péči o firmu, rodinu a samu sebe. Ale toho času mám stejně jako jiné pracující matky, které nejspíš taktéž občas přepadnou výčitky, co to v té práci vlastně pořád dělají na úkor vztahu se svým dítětem/dětmi a manželem. 

Ale mám po ruce odpověď, kterou zaháním své smutky i sebelítost. Aneb - je třeba si vše umět dobře vysvětlit. :oD

Ale vážně. Nejdůležitějším faktorem je můj manžel. Vím, že se o dceru výborně postará a že jí je s ním dobře a že on si s ní společný čas dokáže krásně a smysluplně užít. Máme na výchovu stejný názor. Je podle mého mínění v těch nejlepších rukách. A proto jsem klidná. Za další, moc ráda tvořím a prací se realizuju, baví mě, jsem s ní a v ní ráda, naplňuje mě a většinou nabíjí. A za třetí, nejsem typ matky na plný úvazek. Vím, že si od své dcery potřebuji odpočinout, abych si s ní společný čas dokázala užít. A nevidím na tom nic špatného. Snažím se, abychom si já i moje rodina svůj život co nejvíce užívali. A proto potřebuji být v duševní pohodě. A tu mi pomáhá udržet i nějaký ten čas v práci. 

Uznávám, v poslední době je ho příliš. Strávit v práci čas od osmi ráno do sedmi večer nebo do půlnoci není zdravé ani pro rodinné vztahy ani pro vztah k práci. Ale pracuji na tom, aby tento dočasný stav skončil co nejdříve. Vytvářím postupy pro různé situace, profesionalizuji a deleguji vše, co je možné. Po skončení práce zavírám dveře, většinou i ty mentální. A doma se snažím soustředit na to, co je teď právě přede mnou. Na své dítě a na svého manžela nebo na sebe a užívat si to domácí TADY a TEĎ a opět ho prodlužovat, abych jednou nelitovala...

K.T.

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Husova 17
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus