Březen a duben v Montessori Kampusu

21.04.2014 23:40

 

Březen – za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. V Montessori Kampusu máme jen radiátory s ústředním vytápěním, ale i tak jsme u nich byli nuceni zůstat pouze asi třikrát. Ale pouze na topení nespoléháme - snážíme se zahřívat sami a to hlavně u srdce a od srdce :-D. 

I když mnohdy nebylo zrovna příznivo, statečně jsme chodili provětrat svá těla ven, byť i jen na půl hodiny. Pár březnových dnů připomínalo svými teplotami letní počasí, které nám dovolilo odložit i bundy.

Jaro je zde a my toho využíváme k častým tématům schůzek na elipsách, kdy si s dětmi povídáme o tom, jaké změny v přírodě nastávají a kdo všechno a co vše se probouzí k životu. Námětem jedné z elips byly i podnebná pásma, kdy se děti měly možnost dozvědět, že ne všude na naší planetě se počasí střídá tak, jako je tomu u nás v Evropě, a že jsou i země, kde se lidé mohou koupat třeba i na Vánoce. Povídali jsme si o tropických pralesech a Petra dětem přinesla na ukázku rostlinu, jejíž kořeny nejsou zapuštěny v zemi, ale jsou tzv. vzdušné – orchidej. Dalším exemplářem byl kaktus a následovalo povídání o jeho typické domovině – poušti.

A když je řeč o rostlinách, podnebných pásmech a počasí, ve třídě nám přibyly dva teploměry – digitální, kterým s dětmi měříme venkovní teplotu a klasický teploměr (bez rtuti), kterým měříme vnitřní teplotu. Námětem jedné z dalších elips byly symboly obecně používané pro záznam počasí a předpovědí počasí – jasno, skoro jasno, polojasno, oblačno, zataženo… atd.. Společně s dětmi každý den rozmlouváme o tom, jaké dnes zaneseme do naší tabulky značky počasí a jakou zapíšeme teplotu.

 

Pokud někdo nezná, nebo zapomněl symbol – číslici, starší zkušenější děti rády pomohou a dotyčný nebo dotyčná si může cvičně obtáhnout číslo symbol na našem plakátu, který máme momentálně připevněný na lednici, a který se snažíme využívat co nejvíce – pro děti je příjemné psát velká písmena a velké číslice – postupně si tak uvolňují ramenní kloub a připraví se na psaní do menších formátů.

A co je dále nového? Občas některé pomůcky obměňujeme a tak jsme oprášili a vyndali z archivu stavebnici Geomag. Děti velmi přitahuje a to doslova – pokud jí někdo nezná, jedná se o stavebnici s magnetickými částmi – kuličkami a spojkami. Mladší děti milují sestavování dlouhých úseček a ti starší, se již pouští do tvorby těles. Nejmladší děti prostě jen fascinuje magnetická síla – spojování a rozpojování jednotlivých částí.

Jestli jste tuto stavebnici ještě nikdy neměli v ruce, tak doporučujeme – je to skvělý relax.

Úterky jsou již klasicky ve znamení vaření. A co jsme za poslední týdny vařili? Bramboráky, bramborové šišky, studenou kuchyni, čokoládové fondue a o velikonocích klasické barvení vajíček.

Velikonoce jsme připravovali povídáním o velikonočních zvycích s Petrou, společným pletením pomlázek a velikonočním tvořením dětí s rodiči, které pro nás připravila Lenka Kučerová.

Na oknech v květináčích jsme zaseli semínka hrachu, kukuřice, slunečnice a dalších a pozorujeme jak klíčí a nabírají na síle a my dospělí pozorujeme děti - jsou jako ta semínka - už dávno vzklíčily a nabírají na síle a rostou nám před očima - stávají se pevnějšími a jistějšími, oproti rostlinám ale mají jednu výhodu - mohou si samy zvolit, kde zakoření a kde jim bude dobře.

 

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus