Jak kazit práci Marie Montessori na světové úrovni?

18/07/2018 08:54

 

Jde to celkem jednoduše: prostě vydáte nějakou sadu her, třeba "svět objevování", nazvete ji Montessori a pustíte do světa.

Zajímalo by mě, jak moc se Maria Montessori obrací v hrobě! Já se vztekám a je mi to líto, a to za mnou nestojí půl století neskutečného bádání a práce a nikdo po mě nic nepojmenovává. Mám ale tři mezinárodní výcviky u AMI, které stanovují jasná a po pedagogické stránce naprosto geniální pravidla, jak mají pomůcky a hry vypadat, aby z nich mozek dětí měl skutečný prospěch.

Jedno z nich je tzv. izolace vlastnosti: 
když se dítě chce učit čísla, osvojuje si čísla. Proč by číslo mělo vypadat jako švestka? Učení čísel to přeci nijak nepomůže, jenom dítěti přiděláme práci s tím, že musí rozpoznat, co mu vlastně chceme sdělit a nakonec nahradit ve své vizuální paměti obrázek šestky jako švestky skutečnou šestkou. Když je dítě v období, že ho čísla baví, NEPOTŘEBUJE tu "šaškárnu" kolem. A už to slyším - vždyť je to ale krásné! Krásných je spoustu věcí! Dejme dětem čísla, když chtějí čísla, a Mondriana a Zmatlíkovou, když chtějí krásné obrázky!

Když se dítě učí tvary, mají být všechny tvary stejně barevné! Protože když se dítěte pak zeptáte: kde je trojúhelník, kde je čtverec a kde je kruh, musí zákonitě rozpoznat podle tvaru. Pokud máte trojúhelník zelený, čtverec modrý a kruh červený, jak víte, že dítě nerozpoznává tvary podle barvy?

Chápu, že rodičům je jedno, jak se hry jmenují, ale když si v restauraci objednáváte hovězí steak, taky byste asi nejásali z kuřecího řízku! A já velmi dobře vím, co si objednávám a hlavně, co rodičům nabízím.

Tyto aktivity mohou být krásné. Ale Maria Montessori byla pedagogický génius! Její jméno do svého názvu může použít bohužel kdokoli, bez prokázání znalostí a dodržování pravidel montessori pedagogiky.

To, co mě na tom celém nejvíc mrzí, je šíření mylných informací o tom, co jinak může být naprosto skvělé!

 

/Kristýna Turková/

Back

Contact

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Husova 17
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus