Jak vnitřní klid ovlivňuje ostatní

05/05/2018 18:13

 

Na naše facebookové stránky přispíváme častěji. Následující článek se pojí k tomuto videu.

V naší škole si někdy připadám dost podobně. Děti přijdou s různou energií, mají lepší a někdy horší den, stejně jako my všichni. To, co poslední dobou funguje, je prostě ZACHOVAT KLID. Ale ten SKUTEČNÝ vnitřní klid! Ten klid, kdy víte, že nemusíte nic tlačit, o nic se snažit, protože všechno tak nějak funguje, plyne samo a vy se jenom "vezete v proudu". Někdy se ten klid podaří sám od sebe. A ty dny jsou fantastické, jako za odměnu. Protože děti na ten klid reagují zklidněním se, ztišením se a spoluprací.

Takové dny se ale nedaří vždycky, automaticky. Někdy jsem nevyspalá, přetažená a mám spoustu starostí. A pak mám potíže udržet svůj klid. Nemám tolik trpělivosti. A děti to samozřejmě poznají a o to víc testují hranice.

Poslední dobou ale vnímám, že největším přínosem pro atmosféru ve třídě je právě to, abych se naladila na sebe sama, na svůj vnitřní klid, neboli na svůj vnitřní soulad. Děti se cítí v bezpečí, vnímají moji jistotu a sílu, kterou z toho stavu čerpám, jsou nadšené, klidné a spolupracují.

Nehledě na to, co se ve třídě děje, pozorování je důležité! Pozoruji pohyb ve třídě, ohniska klidu a neklidu, vlastní pocity. Nadšení dětí, schopnost postavit se potížím, vytrvalosti i vztek, když jim něco nejde a vlastní vztek, když něco nejde podle mých představ. A vracím se k vlastnímu klidu. Pomáhá mi myšlenka, že nic nemusím vyřešit hned. Vzdávám se tlaku na sebe sama i na děti. Řešení se nabízí samo. Třída se uklidní.

Přeji vám krásný den a mnoho vnitřního klidu!!

/Kristýna Turková/

 

Back

Contact

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Husova 17
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus