Náš Mikuláš má zdravý rozum

04/12/2015 17:24

 

Neptal se, zda děti byly hodné, protože hodný v podání mnoha Mikulášů znamená chovající se podle očekávání jiných lidí. A my nechceme děti, které se chovají podle očekávání jiných - maminky, tatínka, učitele a v dospívání špatného kámoše nebo drogového dealera. My chceme děti, které vědí, proč dělají to, co dělají. 

  • Protože hodný a chovající se podle očekávání jiných může znamenat ztrátu vědomí sama sebe, tedy toho, kdo já jsem a co já chci, tedy ztrátu sebe-vědomí.
  • Protože nikdo tu není proto, aby byl hodný, ale aby žil naplněný život, na jehož konci si řekne: stálo to za to. A protože věříme v dobro a lásku uvnitř každého člověka, věříme také, že každý chce naplňovat svůj život dobrem a láskou. I když to někdy vypadá úplně naopak a je těžké přijmout chování druhých. Možná, že právě tito lidé potřebují nejvíce lásky a pochopení, aby je dokázali v sobě znovu nalézt.
 
 
Náš Mikuláš sebou nevodí čerty.
 
  • Lidé vymysleli čerty, aby mohli dětmi manipulovat. A my nechceme, aby naše děti ovládal strach. Chceme, aby naše děti byly odvážné, těšily se z nových příležitostí a setkání, aby byly k sobě laskavé a uměly bez obav vyjádřit své potřeby a pomoci ostatním. Chceme děti posílit, pokud takové ještě nejsou, aby si uvědomovaly svoji hodnotu a dokázaly se o sebe a své blízké postarat.
 
 
Mikuláš se zeptal, co děti dělají ve školce nejraději a potom jim rozdal nadílku. Těšil se z toho, že děti ve školce pilně pracují a nabádal je k laskavému chování. 
 
Věřím, že pro děti z mateřské školy to zcela stačí. Žádné drama, žádné strachy vystrčit nohu z postele a žádné noční můry. Mikuláš byl srdečný člověk, který lidem a dětem pomáhal. Tak ať to tak zůstane.
 
 
 
 
 
 

Back

Contact

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Husova 17
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus