Mladí přírodovědci Montessori Kampusu na návštěvě Psího útulku a centra na ochranu volně žijících zvířat České Budějovice.

15.07.2016 14:58

Dne 14. 7. 2016 jsme se v rámci našeho letního programu mladých přírodovědců vypravili do Psího útulku a centra na ochranu volně žijících zvířat České Budějovice. Počasí bylo deštivé, ale proto přeci máme pláštěnky.  Personál útulku byl mile překvapen. Meteorologická situace, že by "psa nevyhnal", ale děti dorazily.  Ještě před tím, než jsme navštívili psí obyvatele útulku, dozvěděli jsme se základní informace o provozu celého zařízení. Teď už víme, že nově příchozí psík stráví v karanténě zhruba týden a je-li jeho zdravotní stav dobrý, je naočkován a ubytován v některém ze stálých kotců. Aby čtyřnozí přátelé nebyli zavřeni pouze v kotcích, jsou venčeni dobrovolníky, nebo přímo pracovníky útulku. Ostatně pomoci venčit může kdokoliv z nás. Stačí se jen podívat na internetové stránky, zjistit provozní dobu, a nebo se přímo telefonicky dohodnout s personálem, kdy je možno pomoci. V době naší návštěvy měl psí útulek cca 10 obyvatel, ovšem v určitých obdobích byl počet až 30 psů. Smutné je, že útulek jako takový vůbec musí existovat, pozitivní je, že psi v něm většinou nezůstávají dlouho. My jsme si mohli pohladit Maxíka, jehož pán byl tulák bez domova, který nedávno zemřel a Maxík osaměl. Občas se v útulku objeví i nějaká „ztracená, toulavá duše“, kterou si následně páníček sám dohledá, ovšem bohužel častějšími případy i nadále zůstávají „odložení“ jedinci.  Jsme rádi, že existují lidé a jejich instituce, kteří umí do jisté míry napravit nezodpovědnost některých z nás a jsme rádi, že můžeme dětem ukázat, že úcta ke zvířatům patří do „výbavy“ každého dospělého zralého inteligentního člověka.

Na závěr jsme od pracovníků útulku dostali každý plyšového psíka. Děti měly radost, protože rády dostávají dárky a dokážou se těšit z drobností většinou více než my dospělí. Leckdo by možná namítl – další plyšová hračka, ale pro mne bylo důležité to, že kdykoliv si jí děti vezmou do ruky, může jim připomenout, že navštívily místo, kde se lidé starají o zvířata, která potřebují pomoc. Možná, že se jim v budoucnu omrzí, možná, že ji ztratí, možná jí někomu věnují, ale vzpomínka na cestu z psího útulku do školky v dešti a chladu s plyšovým psem pod bundou, se z podvědomí už nevymaže.

Prší, je zima, vracíme se do školky, spěcháme do tepla a kousek od nás je místo, kde parta lidí tvoří místo pro zvířata, která někdo opustil, než se objeví lidé, kteří jim poskytnou teplo domova natrvalo.

Děkujeme  Psímu útulku a centru na ochranu volně žijících zvířat České Budějovice za vlídné přijetí a zajímavý výklad!

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus