Mladí přírodovědci Montessori Kampusu na Školním statku Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity

13.07.2016 11:10

Dnes dopoledne jsme v naší školce posvačili dříve než obvykle. Čekala nás totiž exkurze na Školní statek Jihočeské univerzity. I když je statek prostředí uměle vytvořené člověkem, poskytuje nám možnost pozorovat zvířata, která většina z nás doma nemá. Statek není od naší školky daleko, vlastně leží v blízkém sousedství, ale protože jsme zatím mladí a máme nohy kratší než vy dospělí, byl pro nás pochod k našim sousedům a zpět celkem rozsáhlou procházkou, obzvláště pro ty nejmladší.

Brána do statku je zároveň i vstupem do Veterinární ošetřovny Zlatá stoka a vstupem do Psího útulku a centra na ochranu volně žijících zvířat České Budějovice. Kolem psího útulku jsme jen prošli, neboť na jeho prohlídku máme domluvenou speciální návštěvu. I tak jsme měli možnost alespoň spatřit dodávku městské policie, která právě přivážela dalšího budoucího obyvatele útulku.

Jako představitel statku nás přivítal milý průvodce s plnovousem a prohlídku jsme zahájili v hospodářské budově, kde sídlí krávy, osel a kozy. Mohli jsme si pohladit a podrbat oslici. Kozy se nás trochu bály, neboť naše stádo bylo přeci jenom početnější a živější než to jejich kozí.
Hned vedle kravího, kozího a oslího ustájení jsme prostudovali typická česká plemena králíka domácího,jako jsou český strakáč a český luštič, kteří jsou zde chováni jako rezervy genového fondu. Následovala prohlídka chovu prasat, kde jsme trochu nevábně načichli (poznámka autora: „Zlatý krávy“), ale to už k práci výzkumníka a badatele patří. Málem bych zapomněl na nutrie – leželi, pozorovali nás a moc se nevzrušovali naší přítomností. Pokračovali jsme prohlídkou drůbežárny, pravděpodobně asi nejhlučnějšího místa na statku a celou návštěvu zakončili vstupem do ohrady s ovcemi, které byly velice společenské až mazlivé.  Naši výpravu ukončili dvě klisny plemena slezský norik, které přestaly spásat trávu opodál a přiblížily se na poměrně krátkou vzdálenost. Na doporučení našeho průvodce jsme raději vyklidili pole, respektive ohradu, poděkovali a šli zpět z kampusu JČU do našeho Montessori Kampusu, který byl už vlastně „za humny“ a hlavně na dohled.
To byla tedy naše výprava na Školní statek Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.
Jako představitel statku nás přivítal milý průvodce Ing. Petr Tejml, PhD. a prohlídku jsme zahájili v hospodářské budově, kde sídlí krávy, osel a kozy. Mohli jsme si pohladit a podrbat oslici Belu. Kozy se nás trochu bály, neboť naše stádo bylo přeci jenom početnější a živější než to jejich kozí.
 
Hned vedle kravího, kozího a oslího ustájení jsme prostudovali typická česká plemena králíka domácího,jako jsou český strakáč a český luštič, kteří jsou zde chováni jako rezervy genového fondu. Následovala prohlídka chovu prasat, kde jsme trochu nevábně načichli (poznámka autora: „Zlatý krávy“), ale to už k práci výzkumníka a badatele patří. Málem bych zapomněl na nutrie – ležely, pozorovaly nás a moc se nevzrušovaly naší přítomností. Pokračovali jsme prohlídkou drůbežárny, pravděpodobně asi nejhlučnějšího místa na statku a celou návštěvu zakončili vstupem do ohrady s ovcemi, které byly velice společenské až mazlivé. Naši výpravu ukončily dvě klisny plemena slezský norik, které přestaly spásat trávu opodál a přiblížily se na poměrně krátkou vzdálenost. Na doporučení našeho průvodce jsme raději vyklidili pole, respektive ohradu, poděkovali a šli zpět z kampusu JČU do našeho Montessori Kampusu, který byl už vlastně „za humny“ a hlavně na dohled.
To byla tedy naše výprava na Školní statek Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus