Páteční karneval

22.01.2017 21:17

 

V pátek jsme měli karneval - tentokrát v tělocvičně. Děti běhaly, tancovaly, skákaly, přenášely věci, prolézaly tunelem a houpaly se na kruzích (nejoblíbenější věc - také jste měli při tělocviku nejraději kruhy?) a baštily dobroty.

Žádné z dětí, pokud vím, si nestěžovalo, že jsme tam neměli žádné soutěže. Prostě jsme tam jenom byli a užívali si společný čas. Od rodičů jsme slyšeli díky za příjemné odpoledne. Nikdo neplakal, že nebyl první a že nevyhrál cenu za nejhezčí masku. Všichni dostali stejný diplom za účast a krásnou masku.

Večer děti usínaly a vyjmenovávaly masky ostatních dětí bez zášti nebo povýšeneckého pocitu, že jejich maska byla hezčí nebo že byl šikovnější v nějaké soutěži.

Občas přemýšlím, jestli to takhle stačí, jestli bychom toho neměli dělat víc, být víc akční. Ale pak mě napadlo, proč bychom měli měnit to, že se děti i dospělí u nás cítí dobře i tak? Proč bychom měli zavádět to, co mají jiné školky a organizace? Nejsme výjimeční právě v tom, že si děti mohou v klidu bez zasahování dospělých hrát podle svého gusta (stačí jim připravit prostředí), že spolupracují a pomáhají si a tahají se a smějí se spolu a přejí si potlesk ve špalíru masek? Že si rodiče mohou v klidu popovídat, aniž by museli odbíhat k plačícím ukřivděným a ze hry vyloučeným dětem? Nebo dokazovat ostatním rodičům, že jejich dítě je šikovné (potažmo že oni jsou skvělí rodiče), když dá ostatním dětem v soutěži na frak?

A tak pro teď odkládám své věčné pochyby o tom, jestli jsem to udělala nejlépe, jak jsem mohla, a jdu spát s pocitem, že na pátečním karnevale bych nic neměnila. Mně je v téhle naší pohodě dobře a jsem ráda za všechny rodiče, děti a kolegy, kteří ji spoluvytvářejí. Tímto ponechávám soutěže a do puntíku skvěle organizovaný program těm, kdo je chtějí nebo potřebují. Každému to, co si přeje a na co zrovna má. :-)

A na příští karneval mám už i tak vymyšlený skvělý nesoutěžní kousek! 
Za rok se těšte!! :-)

Děkujeme Zuzce Šinoglové za fotky!! 

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus