Předškoláci se učí domácím pracem

29.01.2016 15:52

 

Kromě práce s aktivitami se děti učí také domácím pracem.

Třeba uklízení po obědě nebo po svačině. Za těch pět měsíců si už docela navykly zametat a utřít stoly po svačině a obědě. Zjistili jsme ale, že doma to není vůbec samozřejmé. Tyto dovednosti a vztahu k péči o prostředí a domáctnost se dětem i rodičům přitom budou později hodit. Kdy jindy by měl být čas na naučení se než teď, když to děti ještě baví?

Rodiče školáků za mnou pak chodí, že to jejich děti vůbec nechtějí dělat. Samozřejmě! Školáci jsou zaměření již na intelektuální práci. Předškolní děti jsou přitom stále ještě zaměřené na procesy, smyslové vnímání a rozvoj motoriky.

 

 

Milé maminky a milí tatínkové,

chcete-li, aby si za 20 nebo 30 let budoucí partneři Vašich dětí nestěžovali, že po sobě neuklízí špinavé prádlo do koše a neumí si odnést ani talíř ze stolu, přestaňte to za své děti dělat!! Veďte je k tomu, aby vám v domácnosti pomáhali!! Chcete-li, aby Vaše dcera měla spíše tendenci najít si muže, který je zvyklý v domácnosti pomáhat, vyžadujte to od jejích bratrů. 

Veďte své dcery a syny k tomu, aby i po sobě umývali nádobí, uklidili si bundy a umyli si ruce po příchodu domů a po použití záchoda. Jsou to věci, které se stávají samozřejmými tím, že se v předškolním věku každý den a stále cvičí. Tyto věci se děti nenaučí jiným zázrakem, než díky vaší trpělivosti stále opakovat, co je třeba udělat, díky vaší DŮSLEDNOSTI a odhodlanosti investovat do svého dítěte více pozornosti než vám možná velí vaše unavenost nebo pohodlnost.

Partner Vašeho dítěte vám v budoucnu poděkuje (aspoň v duchu) za to, že je skutečným partnerem, se kterým se může věnovat zábavnější debatě než té, proč se zase válejí ponožky na konferenčním stolku v obýváku.

A tak si říkám, že už je načase poděkovat své tchýni a tchánovi i nahlas... 

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus