Proč by se děti do 6 let neměly dívat na TV a hrát hry na tabletu?

30.10.2014 20:49

 

www.smyslovy-pruzkumnik.cz

 

 

Moje lektorka na AMI Montessori výcviku říká, že děti do 6 let, by se neměly dívat na televizi, hrát hry na počítači či tabletu.

V dnešní době plné těchto technologií je to těžké. Pokud, ale známe důvody, proč to není vhodné, jsme ochotni toto co nejvíce omezit. My dospělí věčně koukáme do počítače či mobilu a děti, které od nás vše kopírují, to také chtějí dělat. A pak u dětí platí, že “s jídlem roste chuť”. Čím více dětem necháme možnost se na televizi dívat a hrát hry na tabletu, tím více to budou vyžadovat.

Osobně se to ve mně tak trochu pere. Dovolit dětem to, co je přirozenou součástí jejich doby, ale ovlivňuje to negativně jejich vývoj? A tak jsem doma zvolila zlatou střední cestu a děti se mohou koukat na pohádky, ale podle určitých pravidel.

Společně jsme si nastavili jasná pravidla, jak dlouho a jak často se mohou koukat na pohádky. Občas to zkouší a touží se koukat více, ale postačí pak už jen zopakovat pravidlo a dohady jsou u konce. Dceři bylo nedávno 6 let a musím, říci, že dnes už sleduje pohádky jinýma očima. Příběhy ji spíše inspirují a nachází spojitost mezi reálným životem a fantazijními příběhy. A to díky tomu, že už je dobře ukotvená v realitě, dobře ví, co je reálné a co ne. To tříletý syn je s tím stále trochu na vážkách.

Když už něco děláme s dětmi na mobilu, tabletu či počítači, tak to  jsou naše rodinné fotky. Děti to milují a stále je to spojuje s realitou. Také takové fotky podporují vyprávění o tom, co jsme společně zažili.

Někteří rodiče na seminářích Montessori inspirace pro život mi i říkaly, že dětem pouští televizi pouze za odměnu. Nebo, že to mají jako dobrý nástroj k tomu, jak dítě potrestat ” a za trest už se nebudeš moci dívat na večerníček”. Ale jak je to s odměnami a tresty jsem již psala dříve v článku zde.

Kylie na How We Montessori má článek Where’s the T.V? je zajímavé si přečíst, že i další maminy, na druhé straně světa v Austrálii to vidí podobně:)

Důvody, proč je televize pro děti tak škodlivá, srozumitelně popsal Jerryho Mandera ve své knížce Čtyři důvody pro zrušení televize. Je spolumajitelem reklamní společnosti Freeman. Po čase stráveném v této oblasti ale „prozřel“ a vydal už v roce 1986 tuto knížku.

 Čtyři důvody pro zrušení televize

1. deformace reality

Reportáže o klidu, míru a přátelském soužití sousedů v televizi nenajdete. Podle Mandera totiž televize nejpůsobivěji přenáší jednoznačné informace, které se odehrávají během krátkého času. Proto musí vysílání realitu zjednodušovat a podávat tak, aby udržela divákovu pozornost. Televize se zoufale snaží nebýt nudná, a to za každou cenu. Všechno je tedy drastické, je to kauza, problém a konflikt.

2. okleštění osobní zkušenosti

Náš životní styl z nás dělá pozorovatele světa. Místo abychom věci zakoušeli, vidíme je na obrazovce. Taková “zkušenost” je však velmi omezená, přesto v divákovi budí falešný dojem úplného zážitku. Televize předává jen malou  - a jak už víme, deformovanou – část reality, divák má ale dojem, že ví vše, co potřebuje. Ztrácí pak schopnost pozorovat a vyrovnávat se se skutečností. Televize izoluje lidi od vnějšího prostředí, odděluje jednoho od druhého i od jejich vlastních prožitků.

3. poškození tělesného zdraví

Nejde jen o obezitu, zkažené oči nebo ohnutá záda. Mander píše, že sledování televizního obrazu vyvolává u diváka nežádoucí neurofyziologické reakce. Sedíme-li v potemnělých místnostech s utlumeným vědomím o tom, co nás bezprostředně obklopuje, s pouhými dvěma smysly upnutými na obrazovku, naše oči i další tělesné orgány jsou umrtvené. V tomto stavu se naše prožívání blíží smyslové deprivaci, hypnóze nebo i se dá říci „výplachu mozků“.

4. všeovladatelnost

Televize je návyková a lidé mají tendenci si ji zbožšťovat. Jen málo dětí v posledních třech generacích nepoznalo větu “Neruš! Dívám se na televizi!”. Televize se stává nejdůležitější věcí v místnosti, stahuje veškerou pozornost přítomných. Opravdu chceme svým chováním uctívat elektronickou bednu? A je skoro jedno, jestli je to televizní program nebo internet a sociální sítě.

 

 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Husova 17
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus