Zastávka Český Krumlov

23.06.2016 20:02

 

Dnes jsme vyrazili na školní výlet do Muzea vltavínů, kde nás provedl Víťa Kršul, kterému tímto děkujeme za velice zajímavý výklad a výbornou expozici. Byla velice zajímavě tvořená, takže stále bylo co obdivovat a dělat! Vřele doporučujeme. Škoda jen, že jsme neměli více času!

 

Od jedenácti hodin jsme totiž měli rezervovanou prohlídku grafitového dolu. A to byl ovšem také zážitek! Trochu jsem se bála, aby se děti nebály, když ten vozík šíleně rachotil do hlubin hory, ale úsměvy statečně držely. S Emčou jsme se držely za ruku a kluci se Sofi pochodovali za průvodkyní. 

Nebylo tam moc vidět, lampičky osvětlovaly chodby a zrezivělé vozíky, voda kapala a nakonec jsme dorazili ke grafitové žíle, abychom se trochu pomazali pro štěstí. Dětem se z dnešního dne prý líbilo všechno. Mně nejvíc informace, že vltavíny jsou písek přetavený rázovou vlnou před dopadem meteoritu, a že grafit je organického původu - sediment, na který působí vysoký tlak a teplota, se stane ropou. Ještě vyšší tlak a teplota z ní udělají grafit (který je mazlavý) a ještě vyšší tlak a teplota z grafitu udělají diamanty. 

 

Zpět

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Montessori Kampus
Kristýna a Petr Turkovi
Na Sádkách 40 (MŠ)
Husova 17 (ZŠ)
České Budějovice

+420 777 296 380

© 2009 Montessori Kampus