Historie Montessori Kampusu


2009

Inspirovaná legendární lektorkou MVDr. Evou Štarkovou a tříměsíčním pobytem v USA si Kristýna Turková vystudovala mezinárodní montessori výcvik pro děti ve věku 2,5 - 6 let v Mnichově u Association Montessori Internationale (AMI). Rok vydělávala na pomůcky pořádáním workshopů a seminářů a s podporou rodiny otevřela první maličké volnočasové centrum na Lidické ulici v Českých Budějovicích. Tehdy mělo celých 25 m2! S některými klienty se dodnes vídáme!

2010

Protože se ukázalo, že Montessori má v Českých Budějovicích úspěch, už po roce jsme se přestěhovali do 4x větších prostor na Mánesově ulici, který pojal již 18 dětí zároveň. Byl krásný, prosluněný se zahradou za domem. Navštěvovaly ho děti na různý počet dnů. Seznámili jsme se tam se skvělými lidmi a v domě jsme prožili krásné roky.

Přesto se po čtyřech letech ukázalo, že je čas jít dál ...

2014

Udělali jsme tenkrát pro nás odvážný krok a koupili jsme pozemek na Švábově Hrádku na doporučení jednoho z tatínků. V šibeničním čase 5 měsíců jsme na něm postavili dvojnásobně velkou školku. Ten čas byl dosti dobrodružný. Starou školku jsme již neměli, ale ještě 4 dny před otevřením té nové jsme nevěděli, zda nám připojí elektřinu. Všechno ale díky skvělému staviteli dobře dopadlo! 

2015

Dům byl pohodlný! Vešly se tam také jesličky a s pomocí odhodlaných rodičů jsme v něm po roce založili základní školu a díky jejich finančnímu daru ji i vybavili. Prvních pět školáků mělo vyhrazený jeden kout přímo ve třídě mateřské školy. Ten rok byl jeden z nejkrásnějších! Školkové děti navštěvovaly ty školní a naopak. Byla tam spousta dětí, spolupracující tým a podporující rodiče! 

2016

Založili jsme s. r. o. a po mnoha měsících zařizování a papírování se nám podařilo zapsat naši školu do školského rejstříku ministerstva školství. To jsme si vždy přáli! Oficiální školku a školu, kde bychom se nemuseli podřizovat vedení, které by nerozumělo montessori myšlence, a kde bychom mohli pomáhat dětem rozvíjet se v souladu s jejich duševními i fyzickými potřebami.

A protože dětí přibývalo, přestěhovali jsme školu do pronajatých prostor na Husovu ulici, kde sídlíme dodnes! 

2017

Po mnohaměsíčních přípravách ve třídách i v kanceláři jsme prošli podrobnou inspekcí s velmi krásným hodnocením. Byla to skutečná úleva, ale hlavně potěšení, že vše je, jak má být a můžeme dostávat větší dotační příspěvky od MŠMT, i když zdaleka nepokrývají náklady na provoz. Potěšilo nás však, že Česká školní inspekce fandí alternativám, kde děti nemusejí sedět v lavicích a poslouchat učitele na stupínku, ale kde se mohou učit v tzv. hnízdech, malých skupinách, venku nebo u odborníků a procvičovat to, co skutečně potřebují! 

2018

Turkovi vložili rodinné úspory do vystavění budovy školky, která stále sídlila na Švábově Hrádku, ale jejich situace v garsonce se dvěma malými dětmi už byla nadále neúnosná. Podařil se však skvělý kousek vyhovující všem. Se slevou na první rok jsme pro školku získali pronájem obchodních prostor v témže domě, kde již byla škola. Museli jsme provést rozsáhlou rekonstrukci, ale pro rodiče různě starých dětí se tak logistika stala o mnoho jednodušší! Navíc dnes k prostorám patří ohromná certifikovaná přírodní zahrada, která poskytuje spoustu příležitostí pro různé aktivity i veřejný život. 

2022

Poučili jsme se na mezinárodním montessori kurzu pro dospívající a pečlivě studovali u zahraničních lektorů i tuzemských kolegů. V září jsme tak otevřeli 2. stupeň základní školy. Spolupracujeme s kolegy z přízněných montessori škol na rozvoji nejlepšího možného prostředí pro děti od 12 do 15 let. Pokračujeme tak v práci, kterou jsme s dětmi a jejich rodiči započali, a úspěšně ji rozvíjíme dál. 

2023

Spolupracujeme s Jihočeskou univerzitou za účelem seznámení studentů s jinými možnostmi vzdělávání a posunutí českého školství směrem ke způsobům vzdělávání, které skutečně berou v potaz schopnosti a potřeby jednotlivých dětí. Záleží nám na tom, aby studenti věděli, že vzdělávání dětí může být mnohem zábavnější, účinnější a úspěšnější, než jak ho dnes znají.

Pořádáme kurzy pro rodiče, semináře pro kolegy a veřejnost a setkávání rodičů na různá témata z oblasti výchovy a vzdělávání.